18

жов 2016

Відбувся форум “Незалежність. Створення Фонду енергоефективності”


18 жовтня, 2016 року в Києві відбувся форум «Енергонезалежність. Створення Фонду Енергоефективності». У роботі Форуму взяли участь Віце-прем’єр-міністр Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко, в.о. голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський, помічник Генерального секретаря ООН, директора Регіонального бюро Програми розвитку ООН (ПРООН) для Європи і СНД Джихан Султаноглу, а також вищі урядовці, народні депутати, представники міжнародних фінансових організацій, донорів, дипломатичного середовища, експерти.

Під час форуму Геннадій Зубко офіційно оголосив про початок роботи державного Фонду енергоефективності, який заплановано на квітень 2017 року (а саме, з 1 квітня по завершенні опалювального сезону).

Планується, що необхідну законодавчу базу для даної інституції буде прийнято  до кінця 2016 року. Проект закону про Фонд енергоефективності уже розроблено, і він має бути розглянутий і затверджений Кабінетом Міністрів України найближчим часом.

Передбачається, що робота Фонду енергоефективності допоможе скоротити втрати газу в системі теплопостачання та житловому секторі країни, які щорічно становлять 2,4 млрд куб. м та 9 млрд куб. м відповідно, а також за п’ять-вісім років запустити ринок послуг у сфері енергоефективності обсягом близько 30 млрд EUR, головним учасником якого стане малий і середній бізнес.

Організацію роботи фонду контролюватиме незалежна наглядова рада, що складається з представників міжнародних партнерів і українського уряду. Водночас технічний офіс Фонду енергоефективності опікуватиметься розробкою типових проектів енергомодернізації будинків і фінансових інструментів для їх реалізації.

Сама ж робота фонду буде спрямована на взаємодію з власниками приватних і багатоквартирних житлових будинків із метою підвищення класу енергоефективності таких будівель і компенсації витрат на виконання відповідних робіт. Планується, що послуги фонду будуть доступні споживачам через Центри надання адміністративних послуг, відділення державних Ощадбанку, Укрексімбанку та Укргазбанку.

При цьому розмір компенсації домогосподарствам залежатиме від того, як зміниться клас енергоефективності житлового будинку в результаті реалізації проекту. Максимальний розмір компенсації для об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) становитиме 50% витрачених коштів у разі, якщо енергоефективність будівлі в результаті проекту підвищиться до класу “А” за міжнародними стандартами.

Як повідомлялося, Європейський Союз розглядає можливість виділення Україні 100 млн. EUR на потреби державного Фонду енергоефективності.

Згідно з розрахунками Мінрегіону, за перші п’ять років Фонд енергоефективності може отримати 16,5 млрд грн, з яких 5 млрд грн – від донорів. Зокрема, в 2017 році його бюджетне фінансування прогнозується в обсязі 1,29 млрд грн, від донорів – 0,75 млрд грн, у 2018 році – відповідно до 3,7 млрд грн та 0,93 млрд грн.